Jdi na obsah Jdi na menu
 


Labrador s PP nebo bez ?

         dog-graphics-labrador.gifO tom, zda psa bez PP (průkazu původu)  nebo s PP již bylo řečeno hodně. Pokud si přejete, aby z Vašeho štěněte vyrostl labrador, který bude splňovat standard nejen vzhledem, ale i povahou a chcete co nejvíce omezit zdravotní problémy, pak je volba zcela jasná.

         Majitel labradora  s PP, který chce fenu či psa  tzv. uchovnit, tj. jejich  potomci  budou s PP, musí splnit celou řadu podmínek. Jedinec  se musí účastnit výstav a získat alespoň ocenění "velmi dobrá". Musí mít nůžkový skus a mohou mu  v chrupu chybět maximálně 2 zuby (ne špičáky a řezáky), musí mít posouzen RTG kyčelních kloubů a ohodnocen nejhůře stupněm 2. V neposlední řadě musí složit tzv. OVVR (Ověření vlohových vlastností retrievera). Jedná se o základní zkoušku, kde se ověřují  nejen pracovní schopnosti,  ale i povaha. Z chovu jsou tak vyřazováni psi agresivní a bázliví.

        Předchozí text shrnuje základ nutný k uchovnění labradora. Řada chovných jedinců je však šampionem krásy některé země či dokonce mezinárodním šampionem a mají složenu řadu pracovních zkoušek. To však zabere mnoho času a je náročné i finančně. Řada jedinců má dále nepovinná vyšetření na dědičně přenosné choroby, např. EIC,  a RTG loketních kloubů.

        Z textu vyplývá, že uchovnění psa není jednoduchou záležitostí, ale zvládnout se dá. Prověří každého psa a z chovu vyřadí ty, kteří neodpovídají povahově, vzhledem či zdravím.

        Většina majitelů feny labradora s PP by ráda odchovala štěňata s PP. Pokud však nesplní výše uvedená kritéria, pak někteří odchovají štěňata bez PP. Vždy je ale zájemcům o štěňata zdůrazňováno, že rodiče jsou s PP. Cena je samozřejmě o něco nižší, než u štěňat tzv. papírových. Je pak na rozhodnutí každého zájemce o štěně, zda bude riskovat a "ušetří" pár tisícovek. Většinou jich pak vydá daleko více za léčbu či operace kyčlí, loktů,  vchlípených víček, alergií a  tišící medikamenty nutné k překonání hlučného veselí na  Silvestra. A pokud si v tuto chvíli myslíte, že Vás výstavy ani zkoušky nebo např. hony vůbec nezajímají, za pár let můžete změnit názor, jak je to poměrně časté. Se psem bez PP na tyto akce však nemůžete.